Proč je dobré mít psa s PP

04.01.2023

Rozhodnutím pořídit si psího kamaráda se nám otevírají možnosti, nad kterými je potřeba se zamyslet.

Není pes jako pes, stejně není plemeno jako plemeno. Je opravdu důležité zamyslet se nad tím jaký pejsek je do vaší domácnosti vhodný. Máte na něj čas? Zvládnete temperamentního psa? Máte děti? Takže radši klidnější plemeno? Bude to společník a člen rodiny? Bude "pracovní pes"? Chci se věnovat jeho potenciálu a rozvíjet ho nebo mít jen kámoše do nepohody?

Někdo si zamiluje štěňátko voříška od sousedů, někdo zajde do útulku pro nějakého opuštěného psíka... a někdo si vybere své "plemeno snů". Někdo ví rovnou, že chce psa jedině s PP, někdo váhá, někdo ani netuší, jaký je rozdíl mezi psem s PP a bez. A právě ti nejčastěji podstupují, i když nevědomě, riziko a pořídí si štěně bez PP.

Pozor na množírny

Mnoho lidí stále neví, proč by na koupi psa bez PP (průkazu původu) mělo být něco rizikového. Množitelé těchto pejsků jsou většinou mnohem lepší obchodníci, než chovatelé čistokrevných psů, a také je jim většinou jedno, komu štěně prodávají, takže neváhají potencionálním zájemcům naslibovat hromadu nesmyslů, jenom aby prodali poptávaného pejska. Tito lidé vám nikdy nezaručí čistokrevnost plemene, zdraví ani další neduhy do života zvířete. Podmínky, ve kterých psi žijí jsou mnohdy více než nepříznivé. 

Co je to průkaz původu

Průkaz původu je dokladem, že své peníze zaplatíte opravdu za plemeno, které jste si vybrali. 

Je to rodný list nebo zdravotní karta zvířete, kde se dočtete o rodičích, RTG kloubů nebo genetických testech. Dále se do PP zapisují zkoušky a výstavy, ve kterých váš pejsek uspěje. 

Víte, že...

1. ...u štěněte bez PP nikdy nemáte jistotu, že vám z něj vyroste opravdu vaše vybrané plemeno?

Jsou-li rodiče bez PP, mohou sice vypadat jako poměrně typičtí zástupci plemene, ale jelikož nemáte doklad o jejich předcích, nelze nikdy předem vytušit, co ze štěňátka vyroste, jaký předek se projeví.

2. ...je důležité znát zdravotní stav rodičů vašeho štěňátka?

Většina plemen trpí ve své populaci nějakou zdravotní zátěží. Nejznámější jsou např. dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu, hluchota, entropium/ektropium... Psi a feny v čistokrevném chovu by měli mít vyšetření na problémy týkající se konkrétně jejich plemene. Jedinci s těžkým stupněm postižení nejsou do chovu pouštěni vůbec, s lehčími stupni jsou chovatelem používáni s větší rozvahou. Bohužel právě ti, kteří se nedostali do čistokrevného chovu pro těžké zdravotní problémy, jsou často právě rodiči oněch "štěňat bez PP po rodičích s PP".

3. ...u retrieverů neexistuje už mnoho let "nadpočetné štěně"?

Ani vysoký počet štěňat ve vrhu, ani případná exteriérová vada u štěněte není důvodem pro nevydání PP. Lži o nadpočetných štěňatech jsou bohužel dodnes častým argumentem množitelů psů bez PP, na který se mnoho lidí nechá nachytat.

4. ...množitelé psů bez PP prodávají velmi často štěňata za ceny blížící se ceně štěněte s PP?

Pan Novák potká v parku paní Veselou, mají podobné pejsky, tak se dají do řeči: "Zlaťák?" "Ano, zlaťák." "S papírama?" "Ale kdeže, na co by nám byly nějaké papíry. My máme psa pro radost a ne na parádění!" "To náš je s papírama, chtěli jsme mít jistotu, že to bude opravdu zlaťák." "Ale prosím vás, tolik peněz vyhodit za papíry! Ten náš stál jenom 6 tisíc!" "Hmmm, to ten náš s PP stál 8 tisíc." A pro paní Veselou jede záchranka...

Ano, je to tak. Velmi často cena štěněte bez PP dosahuje téměř k ceně štěněte s PP. Bohužel se kupující málo zajímají.

5. ...s pejskem s PP nemusíte chodit na výstavy?

Průkaz původu je tady pro vás a ne vy pro něj. K ničemu vás nezavazuje, do ničeho vás nenutí.

6. ...pejsek s PP nevyžaduje žádnou zvláštní péči?

Pes se neptá, jestli má PP nebo ne. Chce stejně jíst, stejně venčit, stejně odčervit a naočkovat, stejnou péči o srst... Pokud je v pořádku. Bohužel je větší předpoklad dědičných nemocí (viz výše) a tudíž i větší "naděje" na častější návštěvy veterináře. Jediná úspora při koupi štěněte bez PP je (většinou) nižší kupní cena. Ta se vám ale může velmi nevyplatit.

7. ...můžete při troše štěstí sehnat štěňátko s PP za nižší cenu, než je pro dané plemeno běžná?

Chce to pátrat, hledat, kontaktovat více chovatelů, třeba si i počkat. Ale určitě to stojí zato.

9. ...často koupí štěněte bez PP podporuje kupující týrání zvířat?

Ano, poměrná část štěňat bez PP pochází bohužel z velkochovů, kde se chovají psi jen kvůli zisku -  fenky jen rodí a rodí, neexistuje říje, aby fena nebyla nakryta, a to vše za minimální náklady - tedy bez potřebné péče o rodiče i mláďata. Štěňata jsou prodávána předčasně (třeba i v 6 týdnech, štěně by od matky jít nemělo ne dříve než po dovršení 50 dne od narození, a to i tehdy, kdy už fena nekojí), bez očkování a odčervení a často podvyživená. Ta, která se neprodají, putují do výkupů. Koupí štěněte od takového velkomnožitele sice můžete získat "dobrý pocit", že jste jednomu štěněti pomohli, ale podporujete tak týrání řady dalších.

Nejčastější pověry

1. Se psem s PP musíme na výstavy

To samozřejmě není pravda. K účasti na výstavách vás PP nijak nezavazuje.

2. Fena s PP musí mít aspoň štěňata

Ne, žádná fena nemusí mít štěňata, ani PP k tomu nezavazuje.

3. Pes s PP potřebuje zvláštní péči

Ne, pes s PP je stejný jako každý jiný. Nepotřebuje žádné zvláštní očkování oproti psům bez PP, ani žádnou dražší veterinární péči, ani žádné speciální krmivo... V těchto nárocích jsou si všichni psi rovní, jen u těch bez PP někteří majitelé méně hledí na kvalitní krmivo, jiná očkování než proti vzteklině atd. 

Veterinární péče se vzhledem k tomu, o čem jste se mohli dočíst výše, může u psa bez PP naopak prodražit, takže ve výsledku mnoho lidí peníze ušetřené při koupi psa postupně zaplatí u veterináře.